Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Gerbiami Tėveliai,

 

                                                   

 

 

Naujo žmogaus atėjimas į pasaulį yra labai svarbus kiekvienos šeimos gyvenime. Tėvų mintyse ir jausmuose kūdikis apsigyvena dar gerokai prieš gimimą. Laukimo mėnesiai kupini įvairiausių jausmų: džiaugsmo, pasididžiavimo ir kartu jaudulio, nerimo. Žinia, kad kūdikis gimė ne toks kaip visi, ne toks kokio buvo laukta yra labai netikėta ir skaudi.  Deja, vienas iš 700-800 vaikučių Lietuvoje gimsta su veido nesuaugimais. Šiuo metu tai sudaro apie 30-40 vaikų per metus.

 

Dažniausi iš jų įvairūs lūpos, alveolinės ataugos, gomurio nesuaugimai ( ką tradiciškai vadinome “kiškio lūpa” ar  “vilko gomuriu”). Rengiame Jums gerbiami tėveliai ir vaikučių artimieji šį internetinį puslapį tikėdamiesi, jog jis padės Jums surasti atsakymą į rūpimą klausimą, galbūt jūs galėsite patarti savo artimam ar pažįstamam, kur galima gauti pagalbą apsilankius šeimoje nelauktai nelaimei.

 

Gydytoja  Laura Linkevičienė

 

 

 

Kas yra nesuaugimas?

 

Tai kas tradiciškai  vadinoma “kiškio lūpa“ ar “vilko gomuriu“ turi medicininį pavadinimą: įgimtas lūpos, alveolinės ataugos, gomurio nesuaugimas. Nesuaugimas - tai minėtų struktūrų anatominis vientisumo sutrikimas. Mažojo žmogaus vystymasis pereina daug sudėtingų ląstelių dalijimosi ir organų formavimosi etapų, todėl įvairūs išoriniai ir vidiniai faktoriai gali paveikti šį procesą. Lūpos ir gomurio formavimuisi labai svarbios pirmosios 12 nėštumo savaičių ( plačiau apie galimas nesuaugimo priežastis skyrelyje „Genetika“).Yra labai įvairių veido nesuaugimo formų - nuo dalinių ar paslėptų lūpos ir minkštojo gomurio iki abipusių visiškų lūpos, alveolinės ataugos ir gomurio nesuaugimų.

 

 

 

 

 

Tikslią nesuaugimo formą nustato gydytojas specialistas, nes skirtingos nesuaugimo formos ir gydomos šiek tiek skirtingai. Tačiau nepriklausomai nuo nesuaugimo formos vaikui reikalingas kompleksinis, atstatomasis kelių sričių specialistų komandinis gydymas. Gydant  turi  kartu dirbti keletos skirtingų  specialybių gydytojai, turintys patirtį gydant šią patologiją. Priklausomai nuo nesuaugimo tipo vaiko laukia viena ar kelios chirurginės operacijos, logopedinis gydymas (mokymasis taisyklingai kalbėti), ortodontinės korekcijos (dantų tiesinimas plokštelėmis ar breketų sistema), dantų protezavimas ir kita. Vaikai su įgimtais lūpos, alveolinės ataugos ir gomurio nesuaugimais kaip ir visi kiti, mokysis sėdėti, vaikščioti, tarti pirmuosius žodžius, žaisti, bendrauti, džiaugtis ir pykti. Kartu jiems teks išmokti draugauti su gydytojais, su kurias kiti vaikai susiduria rečiau. Reikės dažniau atlikti ne visada malonias procedūras, dažniau lankytis ligoninėje.

 

Mes norime supažindinti Jus su savo patyrusia gydytojų komanda ir gydymo eiga, kuri  sudaryta atsižvelgiant į naujausius mokslo pasiekimus.

Šiuo metu pagalba vaikams su nesuaugimais teikiama Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje, esančioje Vilniuje, Žalgirio g. 117/115. Maždaug prieš 10 metų į šią ligoninę persikėlė Raudonojo Kryžiaus ligoninės veido-žandikaulių chirurgijos skyrius, kuriame ankščiau buvo gydomi nesuaugimai, vadovaujant doc. A. Musneckienei. Nuo 1993 chirurgines operacijas atliko ir šiuolaikinį komandinį darbą organizavo doc. J. Olekas.

Kas metai Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje atliekama virš 100 įvairių chirurginių nesuaugimų operacijų, vyksta nuolatinės kalbos korekcijos pratybos, ortodontinis sąkandžio ir pavienių dantų anomalijų gydymas plokštelėmis ir breketų sistema, dantų protezavimas. Pacientus visi gydytojai kartu konsultuoja kiekvieną trečiadienį nuo11 iki 13 valandos.Visa gydymo eiga atitinka europinius standartus, mūsų klinikos komanda yra užregistruota Eurocleft programoje, vienijančioje pažangiausius europos nesuaugimų gydymo centrus. Šiuo metu klinikos gydytojai dalyvauja tarptautinėje  Vilniaus, Rygos (Latvija), Tartu (Estija), Rostoko (Vokietija)  Baltic Cleft Network programoje, vertinančioje nesuaugimų gydymo ilgalaikius rezultatus įvairiuose universitetuose. Išsamesnius apibūdinimus apie kiekvieną gydymo etapą rasite šoninėse nuorodose.

 

 

 

Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos nesuaugimų gydymo protokolas

 

 

 

 

Amžius

Problemos

Specialistų veiksmai

 

Naujagimis

Fiziologinė adaptacija. Maitinimas. Tėvų psichologinė krizė.

Neonatologai įvertina bendrą naujagimio būklę, identifikuoja kitas anomalijas, sindromus, užtikrina gyvybunes funkcijas, mitybą. Pediatrai, bendrosios praktikos gydytojai padeda tėvams psichologiškai adaptuotis, suteikia informaciją apie galimą gydymą.

 

10-14 dienos

Mityba. Veido vystymasis.

Veido žandikaulių chirurgo, ortodonto, logopedo įvertinimas. Pirmoji konsultacija Žalgirio klinikoje, mitybos konsultacija. Tikslios diagnozės nustatymas ir gydymo plano pristatymas tėvams. Operacijos datos paskyrimas.

 

2 sav -1 metai

Mityba.Viršutinio žandikaulio vystymasis.

Pediatrai, bendrosisos praktikos gydytojai stebi bendrą vaiko vystymasi. 3 mėn. amžiuje atliekama lūpos nesuaugimo plastinė operacija.

 

1-6 metai

Kalbos vystymasis. Klausos sutrikimai. Viršutinio žandikaulio vystymasis. Dantų priežiūra.

Pediatrai, bendrosios praktikos gydytojai stebi bendrą vaiko vystymasi.1,5m atliekama gomurio nesuaugimo plastinė operacija. Logopedas moko tėvus vaiko kalbos korekcijos pratimų.Ortodontai stebi ir koreguoja viršutinio žandikaulio vystymąsi. Vaikų odontologai jei reikia gydo vaikų dantis.

 

7-16 metai

Bendras vystymasis.Viršutinio žandikaulio augimas. Nuolatinių dantų dygimas. Kalbos tobulėjimas. Dantų būklė.

Bendrosios praktikos gydytojas stebi vaiko vystymąsi. Ortodontai koreguoja viršutinio žandikaulio augimą ir dantų padėtį. Veido –žandikaulių chirurgai atlieka alveolinės ataugos plastines operacijas. Logopedas tęsia kalbos mokymą. Vaikų odontologai gydo dantis.

 

17 metų ir vyresni

Veido proporcijos. Nosies forma. Dantų būklė. Protezavimas

Ortodontas koreguoja dantų padėtį, sąkandį. Veido-žandikaulių chirurgai atlieka  ortognatines žandikaulių operacijas, lūpos nosies korekcines operacijas, stebi gydymo rezultatus. Protezuotojai protezuoja dantis.

 

Laukiame Jūsų atsiliepimų ir pasiūlymų!

Gydytojų komanda:
Laura Linkevičienė,
ortodontė
Juozas Olekas,
chirurgas
Asta Lipnickienė,
logopedė
Algirdas Utkus,
genetikas
Linas Zaleckas,
chirurgas
Jūratė Martusevičiūtė,
chirurgė
Renaldas Vaičiūnas,
chirurgas
Simonas Grybauskas,
chirurgas
Jonas Makauskas,
anesteziologas
Ineta Aldošinienė,
anesteziologė
Tomas Linkevičius,
protezuotojas