Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

 

Dantų protezavimas

 

 

 

           

 

            Tomas Linkevičius

            Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika, Vilniaus implantologijos centras

            

 

 

 

Kiekvienas pacientas gydymo pabaigoje svajoja apie gražią ir patrauklią šypseną, bet dažnai vien tik chirurginio ir ortodontinio gydymo tam pasiekti nepakanka. Nuolatiniai dantys nesuaugimo srityje neretai būna netaisyklingos formos, pakitusios spalvos, tuo labai išsiskirdami iš kitų dantų. Kartais nesuaugimo srityje visai nebūna vieno ar daugiau dantų, nes dėl patologijos neišsivysto jų užuomazgos. Esant tokiai dantų būklei, pacientams labai sunku būti socialiai aktyviems, dažnas jų vengia šypsotis ar bendrauti su žmonėmis. Tokiu atveju šypseną pacientui galima atkurti tik protezuojant dantis ir tai atlieka gydytojas odontologas-ortopedas.

Dažniausiai dantų protezavimas tampa paskutiniu pacientų su lūpos, alveolinės ataugos ir gomurio nesaugimais gydymo etapu, suteikiančiu jiems bei aplinkiniams didelį džiaugsmą – patrauklią ir gražią šypseną.

 

Jei matoma, kad reikės dantų protezavimo, odontologas-ortopedas turi pamatyti pacientą dar prieš pradedant ortodontinį gydymą breketais. Jis kartu su ortodontu parenka optimalų dantų išsidėstymą dantų lanke, įvertina dantų būklę, nustato, ar vėliau jie bus tinkami protezavimui. Baigus ortodontinį gydymą, protezuotojas, atsižvelgdamas į paciento pageidavimus ir klinikinę situaciją burnoje, parenka būsimo protezo konstrukciją.

Beveik visada protezuojama neišimamais protezais, kurie specialiu cementu tvirtinasi ant nušlifuotų dantų. Būtina žinoti, kad pastovus protezavimas fiksuotais protezais galimas tik tada, kai jau pasibaigęs paciento veido kaulų augimas – merginoms 16-17 metų, vaikinams – apie 18 metus. Iki minėto amžiaus dantų trūkumas paprastai atsatomas išimamomis plokštelėmis, kurios netrukdo augti veido kaulams.

 

Kai reikia pakeisti netaisyklingą ar negražią danties formą, dažniausiai gaminamas  to danties dirbtinis vainikėlis. Prieš protezuojant gali prireikti periodontologinio gydymo, kurio metu yra koreguojama dantenų linija bei endodontinio danties gydymo, kai yra išvalomas,

dezinfekuojamas ir užplombuojamas danties kanalas.

 

 

                                                 
            Maži, netaisyklingos formos                                                                                      Protezuojant atstatyta taisyklinga

                       šoniniai kandžiai                                                                                                     dantų forma ir dydis    

                

 

 

Tais atvejais, kai trūksta vieno ar daugiau dantų, šlifuojami gretimi dantys ir gaminamas dalinis fiksuotas protezas, populiariai vadinamas tiltu.  

 

                                  

                   Trūksta dviejų priekinių dantų                                                                             Dantys atstatyti daliniu fiksuotu                                                                                                                                                                                     protezu (tiltu)

 

Kad pagaminti dantų protezą paprastai rekalingi 4-5 apsilankymai pas gydytoją. Protezavimas pradedamas nuo dantų šlifavimo ir laikino plastmasinio protezo uždėjimo, kuris apsaugo nušlifuotus dantis. Vėliau yra imamas atspaudas, matuojamas protezo karkasas, parenkama būsima dantų spalva. Vienas svarbiausių gydymo etapų yra protezo karkaso su keramikine apdaila pamatavimas burnoje, kurio metu yra patikrinama dantų forma, sukandimas ir įsitikinama, ar parinkta protezo spalva nesiskiria nuo natūralių dantų spalvos. Šioje gydymo vietoje labai svarbi paciento nuomonė, todėl visada pacientas yra paklausiamas ar parinkta dantų forma ir atspalvis jam patinka. Jei viskas tinka, protezui suteikiamas natūralus blizgesys ir jis pricementuojamas ant nušlifuotų dantų.

 

Taip pat dantų trūkumą galima pašalinti ir taikant patį šiuolaikiškiausią gydymo būdą – implantaciją ir dantų protezavimą ant implantų. Tuomet atstatomas tik tas dantis, kurio trūksta ir nereikia šlifuoti gretimų dantų. Trūkstamo danties vietoje į kaulą įsukamas implantas ir ant jo pagaminamas danties protezas.

 

                       

            Įsuktas implantas į trūkstamo danties                                                  Ant implanto suprotezuotas dantis

                                   vietą                  

     

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką dantų protezavimas ir implantacija yra nekompensuojami valstybės, todėl už šias paslaugas pacientai turi mokėti patys.

Pabaigai norėčiau pabrėžti, kad šio skyrelio tikslas yra supažindinti pacientus su dantų protezavimo eiga ir principais. Daug išsamesnę informaciją ir atsakymus į rūpimus klausimus pacientai išsgirsta konsultacijos ir gydymo plano pristatytmo metu, kuris visada yra pateikiamas pacientui prieš pradedant gydymą. Būtina suprasti, kad kiekvienas atvejis yra individualus ir kiekvienam pacientui spendžiama iš naujo, kokį protezavimo būdą pasirinkti.

 

Gyd. odontologas-ortopedas

Tomas Linkevičius