Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

 

ORTODONTIJA

 

 

 

                

              Laura Linkevičienė

        Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika

 

 

Ortodontinis gydymas – neatsiejama vaikų su lūpos, alveolinės ataugos, gomurio nesuaugimais dalis. Ortodontinio gydymo tikslas - suformuoti taisyklingos formos dantų lankus, ištaisyti skeletines, pavienių dantų padėties anomalijas, paruošti dantų lankus kokybiškam protezavimui.

 

Ortodontinė pagalba apima tris sąkandžio periodus.

 

Pieninio sąkandžio periodas prasideda nuo pirmojo pieninio dantuko išdygimo, o susiformuoja išdygus dvidešimčiai pieninių dantų: po dešimt viršutiniame ir apatiniame žandikaulyje. Paprastai išdygsta visi pieniniai dantys, o tėvelių nerimą dažniausiai sukelia nesuaugimo srityje išdygęs lateralinis kandis. Įprasta nesuaugimo srityje matyti ir papildomą dantuką. 

Ortodontui būtina sekti viršutinio žandikaulio vystymąsi. Dažniausiai stebime viršutinio žandikaulio augimo susilpnėjimą, dėl kurio vystosi  kryžminis sąkandis. Normalu, jei viršutinis žandikaulis yra didesnis už apatinį ir viršutinio žandikaulio dantys apima apatinio žandikaulio dantukus. 

Kryžminis sąkandis, ypač abipusių nesuaugimų atvejais, kartais išryškėja jau apie trečius gyvenimo metus, tačiau tokiame amžiuje labai sunku susitarti su mažuoju pacientu tiek dėl atspaudų nuėmimo, reikalingo plokštelės gamybai, tiek dėl tolesnio sėkmingo aparatų nešiojimo. Sėkmingiau galima tartis su ketverių su puse, penkerių metų pacientais, tačiau žinant, kad jų laukia dar labai ilgas gydymas, jei  sąkandžio anomalija neryški, ortodontinis gydymas atidedamas iki mišraus sąkandžio laikotarpio.

 

Mišrus sąkandis- tai periodas, kai pradeda dygti nuolatiniai dantys, bet burnoje yra ir pieninių dantų. Priklausomai nuo pacienti šis periodas tęsiasi nuo 6-8 iki  10-13 metų amžiaus. Tuo metu vyksta labai spartus viršutinio žandikaulio augimas: tai yra pats palankiausias metas koreguoti transversalines, sagitalines, vertikalines sąkandžio anomalijas. Ortodontinis gydymas paprastai pradedamas nuo viršutinio žandikaulio plėtimo  transversaliai. Tuo tikslu  dažniausiai gaminama viršutinio žandikaulio plečianti plokštelė. Priklausomai nuo patologijos pobūdžio  parenkamas sraigtas ir plokštelės konstrukcija.

 

 

 

 

Mažasis pacientas privalo nešioti plokštelę tiek dieną tiek naktį, tėveliams paaiškinami jos priežiūros ypatumai. Nustatytu dažniu plokštelę aktyvuoja  pacientų tėveliai ar vyresni  pacientai namuose, kontrolei pas ortodontą atvykdami maždaug kartą kas pusantro mėnesio.Viršutinio žandikaulio plėtimui gali būti naudojami  ir įvairūs neišimami aparatai. Viršutinio žandikaulio plėtimas iki normos dažniausiai tęsiasi iki pat nuolatinio sąkandžio pradžios, tačiau jei anomalija lengvesnė ir rezultatai pasiekiami anksčiau, rezultatai užfksuojami neišimamu gomuriniu lanku, su ataugėlėmis išlaikančiomis gomurio plotį. Mišraus sąkandžio periodu dygsta nuolatiniai dantys esantys nesuaugimo srityje. Dažniausiai jie yra netaisyklingos formos, mažesni, išdygsta netaisyklingoje padėtyje, apsisukę aplink savo ašį, arba apskritai, nęsant užuomazgos,  dantukas neišdygsta. Jei paciento burnos higiena gera,  priekinių nuolatinių dantų padėtį  galima koreguoti naudojant breketus.

 

 

 

Jei reikia paskatinti viršutinio žandikaulio augimą į priekį, naudojamas ortodontinis aparatas – veido kaukė.

Jei pacientas turi ir alveolinės ataugos nesuaugimą mišraus sąkandžio periodu jo dar laukia alveolinės ataugos plastikos operacija. Operacijos laiką pagal iltinio danties susiformavimo laipsnį nustato gydytojas ortodontas ir veido- žandikaulių chirurgas.

 

 

Nuolatinis sąkandis

 

Jeigu ortodontinis gydymas sėkmingai vyko mišraus sąkandžio periodu, nuolatiniams dantims pakeitus pieninius koreguotas sąkandis fiksuojamas breketų sistema, vyksta galutinis dantų padėties taisymas. Baigus ortodontinį gydymą labai svarbu išlaikyti retencijos režimą. Ne visada galima idealiai koreguoti dantų padėtis, vidurio liniją. Nesuaugimas dažniausiai paveikia lateralinius kandžius, tačiau nukenčia ir centriniai kandžiai – jų galutinę korekciją atlieka odontologas-ortopedas pacientui sulaukus 17-18 metų amžiaus.

 

 

                            

Įvairių autorių duomenimis apie 10-20 % pacientų baigiantis mišriam sąkandžiui ir prasidėjus nuolatiniam, išryškėja toks didelis apatinio ir viršutinio žandikaulio neatitikimas, kad jo jau nepavyksta koreguoti ortodontiškai. Taip dažniausiai atsitinka dėl viršutinio žandikaulio augimo sutrikimo. Kartais ne tik viršutinis žandikaulis silpniau vystosi, bet katrtu ir apatinis žandikaulis auga labai intensyviai - tokiais atvejais neatitikimas tarp žandikaulių labai ryškus. Todėl sulaukus17-18 metų reikalinga chirurginė žandikaulių korekcija – ortognatinė operacija. Tuomet kartais ortodontinis gydymas breketų sistema atidedamas iki 16 metų amžiaus.

 

 

Ortodontinis gydymas ilgai užtrunkanti vaikų su lūpos, alveolinės ataugos, gomurio reabilitacijos dalis. Prireikia labai daug laiko, kantrybės  labai svarbiais gyvenimo periodais :pradedant lankyti mokyklą, paauglystėje. Džiugu, kad galime džiaugtis rezultatais pasiektais bendromis pacientų, tėvelių, gydytojų jėgomis - gražia ir laiminga šypsena.