Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

                               Anesteziologija

 

             

              Jonas Makauskas

               Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinika

 

 

Iš patirties žinau, kad dažnai tėveliai bijo tiek operacijos, tiek Narkozės. Narkozė, arba bendrinė nejautra nėra savaiminis tikslas; tai svarbi, kartais tiesiog būtina priemonė, leidžianti chirurgui atlikti sudėtingas operacijas ir apsauganti pacientą nuo daugybės žalingų faktorių. Deja, organizmas chirurginę intervenciją priima kaip žalojantį veiksnį, nesugeba suvokti, kad peilis gali pjauti gydydamas.

Mūsų klinikoje, norėdami išvengti beprasmių komplikacijų, laikomės įprastinės paciento ruošimo planinei operacijai tvarkos. Poliklinikoje pagal gyvenamą vietą pacientui atliekami reikiami kraujo ir šlapimo, taip pat instrumentiniai tyrimai (rentgenogramos, EKG ir tt), parašomas išsamus šeimos gydytojo (pediatro) išrašas apie paciento sveikatos būklę, esant reikalui su papildomomis specialistų (kardiologo, hematologo, pulmonologo) konsultacijų išvadomis. Kam reikalingi tokie “kryžiaus keliai” ?

Dažnas pacientas serga lėtine liga, kuri nėra tiesiogiai susijusi su operuojama sritimi, tačiau nežinant apie ją operacijos metu pasėkmės gali būti liūdnos. Širdies ydos, cukrinis diabetas, bronchinė astma, kraujo ligos ir daugybė kitų lėtinių ligų bei sutrikimų gali pasireikšti labai ūmiai ir sunkiai sutrikdyti paciento būklę. Turėdamas išsamią informaciją apie pacientą anesteziologas gali susidaryti optimalų bendrinės nejautros planą ir jį taikyti, laiku pastebėti ir koreguoti galimus grėsmingus pakitimus. Kai kurias lėtines ligas iki operacijos įmanoma koreguoti ir tai atlikti būtina. Pavyzdžiui, dažna mažakraujystė palyginti nesunkiai pagydoma skiriant geležies preparatus.

Be to, kiekvienam mūsų pasitaiko susirgti ūminėmis ligomis. Net paprasta sloga ar gerklės skausmas sukelia organizme daugybę pakitimų. Operacijai tai – nepalankus fonas. Jei operuoti reikia skubiai (pavyzdžiui, yra ūminis apendicitas), pasirinkimo nėra, tačiau jei operacija planuojama iš anksto, ji atidedama tol, kol pacientas visiškai pasveiksta. Kartais aiškios ligos nematome, bet pakitimai kraujyje rodo ją esant. Dažniausiai tai beprasidedanti arba besibaigianti, ne iki galo pasveikta liga. Tokiu atveju operaciją taip pat tenka atidėti.

Pasitaiko diskusijų, esą išraše kiti gydytojai parašę, kad “operuoti narkozėje galima”, o anesteziologas operaciją atideda. Neverta ginčytis – galutinis sprendimas ar vaikas gali būti operuojamas bendrinėje nejautroje priklauso būtent anesteziologui.

 

Labai svarbu vaikelį iš anksto ruošti operacijai. Dėl lūpos ir gomurio nesuaugimų operuotiems vaikams bent tris savaites po operacijos negalima gerti iš buteliuko, tenka mažylį maitinti šaukšteliu (žindyti kūdikį galima). Jei vaikas iš anksto nėra pratinamas valgyti iš šaukštelio, tikintis, kad po operacijos pats išmoks (ne kur dėsis) – neverta stebėtis, kad tada jis prastai valgo, būna irzlus, verkia, blogiau sveiksta.

Be to, dėl lūpos ir gomurio nesuaugimų operuojamiems vaikams reikia atprasti nuo čiulptuko. Kartais suaugusieji nepakankamai įvertina, kaip tai yra svarbu. Jei mažylis negali užmigti be čiulptuko namie, kur įprastinė jam aplinka, kur jis jaučiasi saugiai, ramiai ir yra sočiai pamaitintas – kaip reikės užmigti svetimoje aplinkoje, po sunkios operacijos, pusalkaniam ir be svarbiausios raminamos priemonės : čiulptuko ?

 

Ruošiantis į ligoninę patartina pasirūpinti tinkamais vaiko rūbeliais. Vien per galvą maunami drabužėliai nebus patogūs, verčiau tiktų susegami glaustinukai, marškinėliai, šliaužtiniai, jie turi būti iš natūralios medvilnės, netinka sintetiniai. Paprastai prašome, kad vaiko drabužėliai būtų patogūs ne tik jam, bet ir mums – medicinos personalui. Taigi, į operacinę nešamas vaikas turėtų būti aprengtas taip, kad esant reikalui galima būtų lengvai prieiti prie jo krūtinės, rankyčių (riešų, dilbių) ir kojelių (čiurnų), būtų patogu pakeisti sauskelnes, įkišti rektalinę žvakutę. Mažyliams, kuriems operuojamas lūpos nesuaugimas, reikalingi susegami marškinėliai ilgomis rankovėmis, nes jomis paprastai ir efektyviai tvirtinasi specialūs įtvarai, neleidžiantys vaikeliui sulenkti rankų per alkūnes – taip užtikriname, kad susiūta lūpa nebus tuoj pat išardyta kibiais visko siekiančiais vaikelio pirštukais.

 

                                                                            

 

Auksinė vaikų gydytojų išmintis skelbia, kad vaikui sveikti būtiniausi yra trys vitaminai – MM, Ž ir N, tai yra : Mylinti Mama, Žaislai ir Namai. Gausiai vartodamas pirmuosius du, mažylis sparčiai sveiksta ir netrunka sulaukti trečiojo. Praėjus maždaug savaitei po operacijos, linkėsime jums laimingo kelio namo.