|
Kalbos korekcija
Asta Lipnickienė
Vilniaus universiteto ligoninės Žaligirio klinika
Gimė vaikutis su lūpos ir gomurio nesuaugimu ir tėvams iškart iškyla klausimas kaip tai paveiks kalbos vystymąsi. Galime atsakyti, kad ši įgimta patologija tikrai turės didesnę ar mažesnę įtaką vaiko kalbos vystymuisi, garsų tarimui.
Kalbos sutrikimas, kuris esti vaikams su lūpos ir gomurio nesuaugimu, vadinamas rinolalija. Tai balso tembro ir garsų tarimo sutrikimas dėl anatominių bei funkcinių periferinio kalbos aparato pakitimų, būtent: nosinis kalbos atspalvis, netaisyklingai tariami ar visai netariami kalbos garsai, nepakankama foneminė klausa (painiojami panašūs garsai), negramatiška kalba, siauras žodynas, nesugebėjimas rišliai pasakoti. Tai gana sunkus kalbos sutrikimas. Rinolalija apibūdinama laipsniais, tai nustato ir įvertina vaiko kalbą ištyręs logopedas. Vien lūpos nesuaugimas kalbos vystymuisi turi nedidelį poveikį, tačiau esant gomurio nesuaugimui be logopedo pagalbos neapsieinama. Užsienio literatūroje naudojamas terminas”cleft palate speech”—nesuaugusio gomurio kalba.
Kalbos vystymuisi labai svarbu pūtimas pro burną, o po gomurio operacijos tai tampa pirmiausiu ir svarbiausiu dalyku: išmokyti vaikutį nukreipti oro srovę pro burną. Atvykę į ligoninę prieš gomurio plastiką, būtinai apsilankysite logopedo kabinete. Aptarsime kaip mokysime konkrečių kvėpavimo ir garsų tarimo pratimų po operacijos. Kalbos korekcijos pratybos kabinete prasideda, kai vaikui sueina 3 metai.
Aktyviai šiame procese turi dalyvauti tėvai ir šeimos nariai,nes įvairias užduotis bei pratimus reikia kartoti ir išmokti namie. Kalbos korekcija – ilgas procesas, kartais tęsiasi ne vienerius metus.
|
|